Na kolorektální karcinom častěji umírají chudí muži, tvrdí skotská studie
6. 11. 2011 | Tisková zpráva britského National Cancer Research Institute
Chudí muži mají vyšší riziko úmrti na rakovinu tlustého střeva a konečníku než muži z vlivnějších vrstev společnosti. K takovému závěru došli autoři skotské studie, jejíž výsledky byly právě prezentovány na konferenci britského Národního ústavu pro výzkum rakoviny (National Cancer Research Institute, NCRI) , která se koná tento týden v anglickém Liverpoolu.
Ilustrační obrázek: depositphotos.com
Autoři studie zjistili, že souvislost mezi socioekonomickým statusem a úmrtím na kolorektální karcinom se vyskytuje častěji u mužů než u žen.
Zároveň byla pozorována souvislost mezi nízkým socioekonomickým statusem a zvýšenou incidencí (tj. výskytem onemocnění) kolorektálního karcinomu – ale když se výzkumníci zaměřili na místo výskytu nádoru, zjistili, že u chudých mužů se vyšší incidence vyskytuje pouze u karcinomu konečníku, nikoli u zhoubných nádorů tlustého střeva.
S využitím údajů ze Skotského onkologického registru vědci zanalyzovali incidenci (výskyt) a mortalitu (úmrtnost) kolorektálního karcinomu v letech 2004–2009, a to pro pět odlišných socioekonomických skupin skotské společnosti.
Do studie bylo celkem zahrnuto zhruba 12 000 případů rakoviny tlustého střeva a více než 6 000 případů rakoviny konečníku.
Výzkumníci konstatovali, že souvislost mezi výskytem rakoviny konečníku a chudobou je poměrně nedávný trend, který se začal projevovat zhruba od druhé poloviny 90. let 20. století.
Zatímco souvislost mezi chudobou a úmrtností na rakovinu tlustého střeva a konečníku byla zjištěna již dříve, tato studie zjistila, že tento jev je častěji pozorován u mužů.
Autorem studie je prof. Robert Steele ze skotské University of Dundee, který vysvětlil: „Povědomí lidí o rizicích vzniku kolorektálního karcinomu – ale i o účasti na screeningu a o souvislosti vzniku onemocnění s životním stylem – většinou závisí na jejich socioekonomickém statusu. Všechny zmiňované faktory mohou hrát důležitou roli, a tím se snad i dá vysvětlit, proč má chudoba v tomto ohledu větší dopad na muže.“
Prof. Steele ještě dodal: „Rakovina tlustého střeva a konečníku je třetím nejčastěji se vyskytujícím nádorovým onemocněním ve Velké Británii: tato choroba je zde každoročně zde diagnostikována zhruba u 40 000 lidí (viz Pozn.).“
Riziko vzniku kolorektálního karcinomu se významně zvyšuje s pozitivní rodinnou anamnézou tohoto onemocnění a ve starším věku, ale i s obezitou a se stravou obsahující velký podíl červeného masa a masných výrobků.
Dr. Jane Copeová, ředitelka NCRI, konstatovala: „Z dřívejších studií již víme, že mezi lidmi žijícími v chudších oblastech je vyšší podíl kuřáků a velmi obézních osob. Navíc je méně pravděpodobné, že se zúčastní kolorektálního screeningu, nebo že znají příznaky onemocnění; všechny tyto faktory mají za následek pozdní diagnózu a potenciálně i horší prognózu. Chceme-li snížit nerovnosti v přežití nádorových onemocnění, budeme potřebovat nový přístup, jak dostat potřebné informace k těmto lidem.“
Hazel Nunnová z britské organizace Cancer Research UK dodala: „Co se týče kolorektálního karcinomu, člověk může snížit riziko vzniku tohoto onemocnění, pokud se snaží dodržovat zásady správné životosprávy, tzn. zahrnout do svého jídelníčku stravu bohatou na vlákninu, omezit příjem červeného masa a masných výrobků, nekouřit, omezit množství konzumovaného alkoholu, udržovat si přiměřenou tělesnou hmotnost, být fyzicky aktivní a vyhledat lékaře v okamžiku, kdy zjistí jakýkoli neobvyklý příznak.“
Reference
- Steele, P., Brewster, D., et al. (2011). Associations between deprivation and colorectal cancer incidence and mortality in Scotland NCRI conference 2011 (Abstract)
Poznámka překladatele
- Epidemiologie kolorektálního karcinomu v České republice je podrobně diskutována na samostatné stránce.
Klíčová slova: socioekonomický status, rakovina tlustého střeva a konečníku, kolorektální karcinom, mortalita