Fatalismus jako životní postoj, který snižuje účast na onkologickém screeningu
27. 9. 2011 | Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR)
I v případech, kdy je zdravotní péče poskytována zdarma, je pokrytí kolorektálním screeningem u nejchudší části populace výrazně nižší než u zbytku obyvatelstva. Výsledky nové britské studie naznačují, že by to mohlo být způsobeno životním názorem, který psychologové označují anglickým termínem cancer fatalism (Pozn. 1).
Ilustrační obrázek: depositphotos.com
Dr. Anne Milesová, která přednáší psychologii na University of London, tvrdí, že lidé přesvědčení o tom, že onkologický screening je k ničemu, nebo že stejně zemřou na rakovinu, velmi často nedodržují doporučení lékařů týkající se onkologické prevence.
- I když vyšetření nic nestojí, pokrytí je výrazně nižší u lidí s negativním postojem.
- Odborníci se zaměřili na pokrytí kolorektálním screeningem v Anglii.
- Negativní postoj lze změnit vhodně zvolenou psychosociální intervencí.
Výsledky jejího výzkumu byly právě publikovány v nejnovějším čísle odborného časopisu Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention, což je oficiální časopis Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR).
„V Anglii jsou screeningová vyšetření poskytována zdarma a případná další ošetření také, avšak lidé s nízkým socioekonomickým statusem se screeningu téměř neúčastní. Pokusili jsme se zjistit, proč tomu tak je,“ vysvětlila dr. Milesová.
Dr. Milesová se svými kolegy analyzovala údaje o 529 lidech ve věku 60–69 let, kteří vyplnili několik dotazníků posuzujících jejich socioekonomický status, sebehodnocení jejich zdraví, a do jaké míry se ztotožňují s postojem označovaným jako cancer fatalism (Pozn. 1). Výsledky z těchto dotazníků pak byly porovnány s mírou účasti na TOKS (Pozn. 2).
Bylo zjištěno, že u mužů i u žen s vyšším socioekonomickým statusem, lepším sebehodnocením vlastního zdraví a nižší mírou cancer fatalism byla o 56 % vyšší pravděpodobnost účasti na kolorektálním screeningu založeném na TOKS.
Dr. Milesová je přesvědčena o tom, že s lidmi zastávajícími názor zvaný cancer fatalism lze úspěšně polemizovat, jakmile někdo tento jejich životní postoj odhalí. „Je zřejmě, že v těchto případech jde o něco úplně jiného než o peníze. Musíme se pokusit pochopit a pozměnit postoj některých lidí k onkologickému screeningu,“ objasnila dr. Milesová. „Pokud si myslí, že screening k ničemu není, nebudou se ho účastnit, i když je zdarma.“
Poznámky překladatele
- Anglický výraz cancer fatalism označuje názor člověka, který je přesvědčen, že diagnóza rakoviny znamená jistou smrt. Lidé zastávající tento názor se často odmítají účastnit onkologického screeningu, souvisejících vyšetření či léčby.
- Jako primární metoda kolorektálního screeningu je ve většině zemí používán test okultního krvácení do stolice (TOKS). V České republice je kromě TOKS nabízena i screeningová kolonoskopie, kterou odborníci upřednostňují jakožto spolehlivější metodu.
Reference
- Miles A, Rainbow S, von Wagner C. Cancer fatalism and poor self-rated health mediate the association between socioeconomic status and uptake of colorectal cancer screening in England. Cancer Epidemiology, Biomarkers & Prevention 2011. doi: 10.1158/1055-9965.EPI-11-0453
Klíčová slova: pokrytí screeningem, kolorektální karcinom, socioekonomický status, fatalismus