Dechová zkouška možná pomůže odhalit rakovinu
11. 8. 2010 | Tisková zpráva British Journal of Cancer
Tým vědců se pokouší vyvinout diagnostickou metodu, která by na principu dechové zkoušky odhalila rakovinu plic, prsu, tlustého střeva a prostaty [1].
Ilustrační obrázek: shutterstock.com
Ačkoli se jedná pouze o předběžné výsledky, studie publikovaná v odborném časopise British Journal of Cancer popisuje senzory, které by mohly rozlišit dech zdravých jedinců od dechu onkologických pacientů. Tyto senzory by zároveň dokázaly identifikovat typ zhoubného nádoru (plic, prsu, tlustého střeva nebo prostaty), a to nezávisle na věku, pohlaví či životním stylu pacienta.
Výzkum je však zatím na samém počátku: spolehlivost detekce nádorového onemocnění z dechu člověka se ještě bude muset otestovat v dalších studiích, které budou probíhat v daleko rozsáhlejším měřítku. Výsledky výzkumu by pak případně mohly vést k vývoji levných, snadno použitelných, neinvazivních a přenosných testovacích přístrojů, které by pomáhaly diagnostikovat rakovinu v časném stadiu. Právě s tím mají lékaři často problém, neboť neexistuje dostatek spolehlivých metod.
Spoluautorem studie je profesor Abraham Kuten, který působí na Technion Israel Institute of Technology. Prof. Kuten vysvětlil: „Naše studie ukazuje, že "elektronický nos" dokáže rozlišit mezi dechem zdravého člověka a onkologického pacienta, a u těchto pacientů navíc dokáže rozlišit různé typy rakoviny. Pokud se tyto počáteční výsledky potvrdí i v rozsáhlejších studiích, mohla by se tato nová technologie stát jednoduchým nástrojem pro časnou diagnostiku nádorových onemocnění, která by vhodně doplňovala zobrazovací metody. Mohl by to být také jednoduchý způsob, jak hodnotit a monitorovat účinnost protinádorové léčby, a jak včas detekovat recidivu onemocnění.“
Studie analyzovala dech 177 dobrovolníků, mezi kterými byli – kromě zdravých lidí – pacienti s rakovinou plic, prsu, tlustého střeva či prostaty v různém stadiu pokročilosti.
Jak nádor roste, buňky na jeho povrchu vylučují určité chemické látky. Výzkumníci přišli na to, že tyto látky lze zachytit v dechu pomocí specifických senzorů.
Studie byla prováděna také u pacientů, u kterých již byla diagnostikována rakovina pomocí screeningu či biopsie. Bude proto zapotřebí dalšího výzkumu, aby se potvrdilo, zda dechová zkouška bude fungovat i v časné diagnostice nádorových onemocnění.
Dr. Lesley Walkerová z britské organizace Cancer Research UK k výsledkům výzkumu podotkla: „Musíme si uvědomit, že zatím se jedná o malou studii, která je na samém počátku. Proto bude zapotřebí daleko více výzkumu, aby se zjistilo, zda lze dech skutečně využít k odhalení nádorového onemocnění. Jsou to však zajímavé výsledky, které nám ukazují, že k diagnostice těchto typů rakoviny možná bude stačit jediná dechová zkouška. Zdokonalení metod časné diagnostiky nádorových onemocnění – spolu se stále se zlepšujícími léčebnými metodami – bude mít významný dopad na snížení úmrtnosti na rakovinu.“
Reference
- Peng G, Hakim M, et al. Detection of lung, breast, colorectal, and prostate cancers from exhaled breath using a single array of nanosensors. British Journal of Cancer 2010; 103(4):542–551. doi: 10.1038/sj.bjc.6605810.
Klíčová slova: dechová zkouška, nová diagnostická metoda