Obezita a nedostatek tělesné činnosti zvyšují riziko vzniku jistého molekulárního podtypu CRC
26. 2. 2013 | Tisková zpráva Americké asociace pro výzkum rakoviny (AACR)Vyšší index tělesné hmotnosti (BMI) souvisí s vyšším rizikem kolorektálního karcinomu s jistou molekulární charakteristikou; naopak tělesná aktivita snižuje riziko vzniku tohoto typu karcinomu. Závěry nejnovějšího výzkumu byly právě publikovány v Cancer Research [1], oficiálním časopise Americké asociace pro výzkum rakoviny (American Association for Cancer Research, AACR).
Ilustrační obrázek: depositphotos.com
„Již delší dobu je známo, že cvičení a udržování přiměřené tělesné hmotnosti snižuje riziko vzniku kolorektálního karcinomu. Není však jasné, proč tomu tak je,“ uvedl dr. Shuji Ogino, který působí v Dana-Farber Cancer Institute a také v Department of Epidemiology při Harvard School of Public Health v americkém Bostonu.
- Obezita riziko zvyšuje, tělesná aktivita jej snižuje.
- Nově zjištěné závěry se shodují s předchozími výzkumy, které dávaly do souvislosti cvičení se sníženou úmrtností.
- Při výzkumu kolorektálního karcinomu je zapotřebí brát v úvahu heterogenitu onemocnění.
„V naší studii [1] jsme se zaměřili na biomarker označovaný jako CTNNB1, což je molekula jistým způsobem související se zhoubnými nádory a s obezitou, a rozdělili jsme pacienty do dvou skupin: CTNNB1-pozitivní a CTNNB1-negativní.“
Dr. Ogino společně se svými kolegy využil data o více než 100 000 ženách zahrnutých do Nurses' Health Study [2] a více než 45 000 mužích zahrnutých do Health Professionals Follow-Up Study [3], aby zjistil, zda existuje souvislost mezi indexem tělesné hmotnosti (BMI) nebo tělesnou aktivitou a rizikem vzniku kolorektálního karcinomu s přihlédnutím k expresnímu statusu CTNNB1.
Ve studované populaci byl během sledovaného období diagnostikován kolorektální karcinom (CRC) u 2 263 osob. Informace o tom, zda nádor exprimoval CTNNB1, byly k dispozici u 861 z těchto pacientů: 54 % z těchto nádorů bylo CTNNB1-negativních a zbývajících 46 % bylo CTNNB1-pozitivních.
Bylo zjištěno, že u CTNNB1-negativního CRC představuje zvýšení BMI o inkrement 5,0 kg/m2 riziko vzniku CRC o 34 % vyšší, zatímco u CTNNB1-pozitivního CRC tato souvislost pozorována nebyla. Dále bylo zjištěno, že u CTNNB1-negativního CRC je zvýšení tělesné aktivity spojeno s významně nižším rizikem; u CTNNB1-negativního CRC opět taková souvislost zaznamenána nebyla.
„Výsledky naší studie jsou dalším důkazem o kauzální souvislosti mezi obezitou, nedostatkem tělesné aktivity a konkrétním molekulárním podtypem kolorektálního karcinomu,“ zdůraznil dr. Ogino. „Pokud by lékaři dokázali identifikovat jedince, kteří jsou náchylní ke vzniku CTNNB-1 negativního CRC, bylo by zcela na místě doporučit těmto lidem zvýšenou tělesnou aktivitu.“
Dr. Ogino také poznamenal, že CTNNB1 by se mohl stát potenciálním cílem chemoprevence a léčby. Důležitou roli by mohly sehrát i rozsáhlé databáze na populační úrovni, které by usnadnily epidemiologický výzkum z molekulárně-patologického pohledu.
Většina současných populačních studií nebere v úvahu heterogenitu nádorů a zrovna kolorektální karcinom je často léčen jako jediný typ onemocnění,“ vysvětlil dr. Ogino. „Do výuky i do výzkumu je potřeba zapojit molekulární patologii a epidemiologii, chceme-li lépe porozumět tak heterogennímu onemocnění, jakým je kolorektální karcinom.“
Reference
- Morikawa T, Kuchiba A, et al. Prospective analysis of body mass index, physical activity, and colorectal cancer risk associated with β-catenin (CTNNB1) status. Cancer Research 2013. doi: 10.1158/0008-5472.CAN-12-2276
- Nurses' Health Study
- Health Professionals Follow-Up Study
klíčová slova: obezita, nedostatek tělesné aktivity, expresní status CTNNB1, riziko vzniku kolorektálního karcinomu