Který pacient s pokročilým CRC bude mít prospěch z léčby Avastinem?
23. 10. 2012 | Tisková zpráva Cancer Research UK
Jak identifikovat pacienty s pokročilým kolorektálním karcinomem (CRC), kteří budou mít prospěch z léčby bevacizumabem (Avastin®)? Možná porovnáním koncentrace specifických proteinů, proti kterým je bevacizumab namířen, tvrdí britští a američtí vědci, jejichž společný článek byl právě publikován v odborném časopise Clinical Cancer Research [1].
Ilustrační obrázek: depositphotos.com
Již dříve bylo prokázáno, že bevacizumab (Avastin®) prodlužuje přežití CRC u zhruba 10–15 % pacientů. Zatím však není možné předpovědět, kteří pacienti budou mít z léčby prospěch.
Princip fungování bevacizumabu spočívá v zablokování proteinu VEGF-A, který se vyskytuje ve dvou hlavních formách: VEGF165 a VEGF165b. Protein VEGF165 se podílí na tvorbě nových krevních cév, které do nádoru přivádějí kyslík a živiny (všechny nádory pro své přežití a další růst potřebují krevní zásobení). „Sesterský“ protein VEGF165b má opačný účinek, funguje tedy jako brzda v procesu růstu nádoru.
Vědci z Bristolské univerzity se postavili do čela výzkumu, ve kterém zjišťovali, jaký účinek má bevacizumab na pacienty s odlišnými koncentracemi VEGF165b, a své poznatky porovnávali se stavem pacientů, kteří nebyli léčeni bevacizumabem.
U pacientů s nízkou koncentrací VEGF165b, kterým byl podáván Avastin, bylo zaznamenáno přežití bez progrese o tři měsíce delší než u pacientů, kteří nedostávali tento lék. Avšak pacienti s vyšší hladinou tohoto proteinu neměli z léčby Avastinem žádný prospěch a jejich přežití bez progrese nebylo o nic delší než u pacientů, kteří bevacizumab nedostávali.
Avastin blokuje obě formy proteinu VEGF-A, proto u pacientů s nižší hladinou VEGF165b zřejmě „zbývá“ více Avastinu pro zablokování proteinu VEGF165 (nezbytného k tvorbě krevních cév), čímž nádor nakonec „vyhladoví“.
Koordinátorem studie je profesor David Bates z Fakulty fyziologie a farmakologie School of Physiology and Pharmacology při Bristolské univerzitě, který vysvětlil: „Avastin má velký potenciál u menší části pacientů s CRC; v dnešní době však zatím není možné předpovědět, který pacient bude mít prospěch z léčby. Ve Velké Británii není schválena léčba Avastinem pro pacienty s pokročilým CRC: podle NICE (Pozn.) není odůvodněno plošné nasazení tohoto velmi drahého léku, pokud prospěch z léčby by měla pouze malá (bohužel zatím neidentifikovatelná) část pacientů s tímto onemocněním.“
„V navazujícím výzkumu se zaměříme na větší skupinu pacientů, kteří právě zahajují léčbu Avastinem – a pokusíme se zjistit, zda s využitím znalosti koncentrace VEGF165b v jejich nádoru je možné přesně identifikovat pacienty, kteří by měli z léčby prospěch. Tím by se mohla potenciálně otevřít další léčebná možnost pro některé pacienty s pokročilým kolorektálním karcinomem.“
Dr. Julie Sharpová z britské organizace Cancer Research UK doplnila: „Nové cílené léky mohou být velkým přínosem pro některé skupiny pacientů, a to v závislosti na vlastnostech konkrétního nádoru. V případě pokročilého CRC však nedokážeme předpovědět, kteří pacienti budou mít užitek z léčby Avastinem. Tato studie posunula vědce zase o krok dál k vývoji vhodného testu, na jehož základě budou moci lékaři podat Avastin pouze těm pacientům, u nichž bude mít léčba smysl.
Poznámka překladatele
- NICE (National Institute for Health and Clinical Excellence) je britská vládní agentura, která mj. schvaluje užití léčiv pro různé skupiny pacientů.
Reference
- Bates DO, Catalano PJ, et al. Association between VEGF splice isoforms and progression-free survival in metastatic colorectal cancer patients treated with bevacizumab. Clinical Cancer Research 2012. doi: 10.1158/1078-0432.CCR-12-2223
Klíčová slova: rakovina tlustého střeva a konečníku, kolorektální karcinom, bevacizumab, Avastin