Sběr dat

Sběr dat v rámci informační podpory screeningů zhoubných nádorů v ČR

Systém informační podpory je nezbytnou součástí organizovaného screeningového programu. Doporučení Rady EU z roku 2003 [1] uvádí, že je třeba „pravidelně monitorovat screeningový proces a jeho výsledky a s těmito informacemi v krátké době seznamovat širokou veřejnost i instituce zapojené do screeningu“. Informační systém by tedy měl být schopný „sbírat, zpracovávat a hodnotit data o všech screeningových vyšetřeních, doplňujících diagnostických vyšetřeních a finálních diagnózách“. Český systém informační podpory screeningových programů zhoubných nádorů zahrnuje monitoring zátěže populace zhoubnými nádory, monitoring screeningového procesu prostřednictvím klinických dat a monitoring screeningového procesu prostřednictvím administrativních dat (viz Obrázek).

Informační podporu pro screening kolorektálního karcinomu v ČR připravuje IBA LF MU ve spolupráci s Národním screeningovým centrem ÚZIS ČR.

IBA LF MU provádí ve spolupráci s ÚZIS ČR pravidelné hodnocení dat Národního onkologického registr ČR (NOR), které je volně k dispozici na internetu v podobě portálu www.svod.cz [2]. Systém pro monitoring mamografického, kolorektálního a cervikálního screeningu byl nastaven podle mezinárodních standardů a doporučení Evropské komise [3–5]. V souladu s doporučením Rady EU o screeningu zhoubných nádorů jsou data o screeningových a následných diagnostických vyšetřeních pravidelně sbírána ve všech zdravotnických zařízeních zapojených do screeningových programů, tzv. screeningových centrech (v případě cervikálního screeningu v akreditovaných cytologických laboratořích). Informační systém umožňuje analýzu a publikaci sbíraných dat a tím i detailní kontrolu kvality a zveřejnění výsledků o výkonnosti programů na jejich webových stránkách (www.mamo.cz, www.kolorektum.cz, www.cervix.cz).

Sběr dat v rámci informační podpory screeningu zhoubných nádorů v ČR

Obrázek: Sběr dat v rámci informační podpory screeningu zhoubných nádorů v ČR